mężczyzna trzeba w rękach owoce i warzywa

Czym jest carving? Sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach

Artykuł zaktualizowany 31 sierpnia 2019


Carving to sztuka tworzenia rzeźb i wykonywania dekoracji z warzyw i owoców. W naszym kraju dopiero od kilkunastu lat funkcjonuje i jak na razie jest swego rodzaju elementem dekoracyjnym, którym przyozdabiamy stoły biesiadne. Rzeźby z owoców i warzyw może spotkać w restauracjach hotelowych, na imprezach zorganizowanych w pensjonatach oraz wszelkiego rodzaju dużych uroczystościach.


Czym jest carving?

Sama tradycja wykonywania rzeźb z owoców i warzyw wywodzi się z Azji. Pojawiła się w Chinach, Japonii i Tajlandii. Tam obecnie są najlepsi mistrzowie tej twórczości, a sam carving jest uważany w tych krajach za największą formę sztuki. Kraje dalekiego wschodu uważają się za jej kolebkę. W Japonii sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach nazywa się Mikimono. Początki jej sięgają czasów starożytnych, kiedy to potrawy podawano na naczyniach z gliny. W tym czasie przykrywano jej liśćmi i dekorowano, aby dania na nich podawane zyskiwały smakowity i elegancki dla oka wygląd, czyli wszystko dla smaku i dla oka. Mikimono oficjalnie została uznana za sztukę w XVI wieku w okresie Edo. Obecnie w krajach dalekiego wschodu możemy spotkać szkoły, które kształcą rzeźbiarzy w kierunku tworzenia fantastycznych dekoracji z warzyw i owoców.

Co prawda w Europie też tworzone podobne rzeźby, a mianowicie w celtyckiej Irlandii w dniu 31 października obchodzono święto Samhain. Tego dnia rzeźbiono w dużych rzepach uśmiechnięte twarze i wstawiano w nie świeczkę. Rzepowe twarze ustawiano w oknach i drzwiach na powitanie dobrych duchów, tak aby mogły się ogrzać. W tym czasie przebierano się w straszne kostiumy i paradowano w nich, odstraszając złe duchy. Z tej tradycji narodziło się właśnie święto Helloween w Ameryce Północnej.


Carving w Polsce

Książki „Wyczarowane z owoców” i „Wyczarowane z warzyw” Ludka Prochazki, wydane w 2004 roku zainspirowały polskich artystów do tworzenia takich arcydzieł. Dzięki publikacjom szersze grono społeczne mogło zapoznać się tą twórczością. Co prawda na naszym rynku brakowało narzędzi i stosownego materiału do carvingu i wiele osób jeszcze sceptycznie odnosiło się do rzeźbienia w owocach i warzywach. Dlatego u nas ta sztuka rozwijała się bardzo pomału.

Dopiero w 2007 roku powstała pierwsza polska strona www poświęcona carvingowi. W tym samym roku odbyły się pierwsze Mistrzostwa Polski w Carvingu Owocowym. Co prawda zwycięzcą pierwszego plebiscytu okazała się Tajlandka Supatra Seeda.

Na początku 2008 roku pojawiały się pierwsze polskie publikacje na temat carvingu m.in.: „Fantazje z warzyw i owoców” Marka Rybackiego, Mistrza Polski II edycji konkursu w Carvingu z roku 2008.

Od 2009 roku rozpoczęła nieformalną działalność Carving Team Poland. Co prawda polscy mistrzowie tej sztuki szkolili się w Tajlandii i tę wiedzę przywozili do Polski. Dopiero od paru lat funkcjonuje kilka dobrych grup szkoleniowych, prowadzących zajęcia na wysokim poziomie z Carvingu. Adeptom tej sztuki wystarczy 8 godzin nauki, aby poznać jej podstawy, reszta to już talent artystyczny i wyobraźnia.

Obecnie młodych absolwentów i zainteresowanych zgłębianiem arkanów tej twórczości nie brakuje. Tym bardziej że ta forma dekoracji zaczyna być coraz bardziej doceniana przez szefów kuchni i właścicieli restauracji. Zauważyli oni korzyści płynące z Carvingu. Misterne rzeźby stanowią efektowną i nietuzinkową dekorację stołów podczas dużych uroczystości rodzinnych, firmowych i państwowych.


 

Dodaj komentarz