Artykuł zaktualizowany 8 września 2022
Samotne życie bywa przytłaczające i męczące. To całkowicie naturalne, że każdy człowiek potrzebuje towarzystwa, rozmowy, zrozumienia i akceptacji. Z drugiej strony bycie singlem daje dużą niezależność, z której niektóre osoby wcale nie chcą rezygnować. Inni szukają miłości w przekonaniu, że to właśnie ona pomoże im poczuć prawdziwe szczęście. Czy tak jest w rzeczywistości? Od czego zależy to uczucie i jak wpływa na nie związek?
Szczęśliwy związek, czyli jaki?
Uczucie do drugiej osoby, w szczególności na początku związku, z całą pewnością dodaje motywacji, radości i chęci do działania. Z czasem, kiedy początkowa fascynacja opada, mogą pojawić się jednak także i pierwsze rozczarowania. Na świecie nie ma ludzi identycznych, dlatego nawet najlepiej dobranym parom zdarzają się sprzeczki.
Żeby związek był zdrowy i szczęśliwy, wymaga zaangażowania obu partnerów. Ważna jest ich dojrzałość emocjonalna, chęć pracy nad relacją, zdolność do kompromisów, a nawet poświęceń. Konieczny jest czas spędzany tylko we dwoje, otwartość na siebie nawzajem i budowanie zaufania. Nie można pominąć także bliskości fizycznej, która spaja związek.
Ci, którzy deklarują, że pozostają w szczęśliwym związku, twierdzą przede wszystkim, że mogą szczerze i otwarcie rozmawiać ze swoją drugą połówką. Nie ważne, czy chodzi o sprawy codzienne i konieczność wyniesienia śmieci, czy może życie intymne i chęć przetestowania nawet tak kontrowersyjnych sprzętów jak sex maszyny. Z człowiekiem, z którym dzieli się życie, w tym także sypialnię, nie warto tworzyć tematów tabu.
Czy każdy potrzebuje miłości?
Chociaż ludzie różnią się między sobą, ludzka natura sprawia, że każdy potrzebuje relacji z innymi. Mowa oczywiście nie tylko o relacjach romantycznych, ale także choćby przyjacielskich, koleżeńskich, czy rodzinnych. Co ważne, bycie singlem nie oznacza całkowitego braku relacji. Single często mają grono bliskich przyjaciół, całą masę znajomych, czy kochającą rodzinę. Czy wszyscy ci ludzie mogą zastąpić im związek z drugą połówką? Jak się okazuje, to zależy od indywidualnego sposobu postrzegania życia.
Ci, którzy decydują się zostać singlami na stałe, nie muszą być nieszczęśliwi, w tym nawet pod kątem życia intymnego. Marki takie jak EasyToys ułatwiają osiągnięcie satysfakcji w tej sferze życia i to nawet bez towarzysza.
Ważne są także życiowe priorytety. Ktoś, kto marzy o dużej rodzinie, dzieciach i domu z ogrodem, do pełni szczęścia może potrzebować kochającego partnera. Z drugiej strony osoba skupiająca się na rozwoju kariery może nawet nie mieć czasu czy chęci na romantyczne spotkania.
Od czego zależy szczęście?
Czy szczęście zależy od warunków zewnętrznych, sukcesów w pracy, relacji z innymi, albo posiadanych finansów? Naukowcy twierdzą, że tylko po części. Pod kątem odczuwanego szczęścia badano nawet ludzi, którzy wygrali duże nagrody pieniężne na loterii. Jak się okazuje, po upływie czasu ich poziom szczęścia stopniowo wracał do poziomu sprzed wygranej.
Skoro więc warunki zewnętrzne to jedynie część odczuwanej radości, co rzeczywiście odpowiada za szczęście? W dużej mierze jest to ogólna równowaga psychiczna, zadowolenie z poszczególnych dziedzin własnego życia, chęć do działania i wiara we własne siły. Udany związek oczywiście może wpłynąć na wymienione kwestie, jednak co ważne, nie jest ich całością. To dlatego nie należy pokładać wszelkich nadziei na zmianę życia właśnie w miłości. Ważna jest także akceptacja samego siebie czy motywacja do osiągania kolejnych wyznaczanych sobie celów.