Spis treści
Artykuł zaktualizowany 11 sierpnia 2023
Nauka nowego języka wydaje się dużym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli nie mieliśmy okazji podjąć się tego jeszcze we wczesnych latach życia. Jednak istnieją pewne wskazówki, które potrafią ułatwić cały proces. Warto spróbować swoich sił w różnych formach nauki, dzięki czemu lepiej dopasujemy metodę do własnych wymagań. Co jeszcze dobrze wiedzieć przed podjęciem się takiego wyzwania? Czy nauka języka angielskiego musi być skomplikowana?
Dobra organizacja czasu
Zanim jeszcze zaczniemy naukę, spróbujmy zastanowić się, ile jesteśmy w stanie poświęcić jej czasu. W końcu wiele zależy od indywidualnych oczekiwań, naszego poziomu zaawansowania i obecnego stanu znajomości języka angielskiego, trybu życia i innych czynników, które mają wpływ na włączenie takiego obowiązku do reszty codziennej rutyny. Część osób lepiej będzie czuła się, idąc małymi krokami i przypisując nauce kolejne kilka miesięcy, inni będą oczekiwać efektów w krótszym czasie, przy czym może pomóc na przykład szybki kurs angielskiego. Wstępny plan okaże się przydatny przy zachowaniu systematyczności. Nie warto brać na siebie od razu zbyt wiele zadań, ponieważ może być to demotywujące, gdy nie uda się nam ich wszystkich wypełnić. Można też wzorować się na wskazówkach osób, którym udało się już zrealizować swój cel, a jednocześnie dopasowywać różne porady i metody do indywidualnych potrzeb. Dla jednych ważniejsza będzie znajomość słówek używanych w branży, w której chcą rozwijać swoją karierę, a dla kolejnej grupy osób liczyć się będą słownictwo i gramatyka umożliwiające im swobodne porozumiewanie się podczas podróżowania. Co więcej, skuteczna nauka języka angielskiego może przebiegać nawet podczas kilkuminutowych sesji – to rozwiązanie dla najbardziej zabieganych.
Proste sposoby na codzienną naukę
Oprócz kursów, uczestnictwa w korepetycjach i własnej nauki z pomocą podręczników śmiało można sięgnąć po proste sposoby, które płynnie włączymy do naszej codzienności. Przykładem jest słuchanie podcastów lub audiobooków w języku angielskim, zrezygnowanie z polskich napisów podczas oglądania filmów i seriali, a także obserwowanie kont zagranicznych gwiazd w mediach społecznościowych. Podjęcie się takich kroków nie jest trudne, ponieważ nasze życie i tak w dużej mierze opiera się na znajomości podstawowych zwrotów czy sformułowań po angielsku.
Czynne uczestnictwo w grupach
Gdy brakuje nam motywacji lub jesteśmy przygnębieni niewielkimi postępami, wsparcia możemy poszukać w grupach tworzonych w mediach społecznościowych, gdzie zapoznamy się z historiami osób, które mają podobne doświadczenia do naszych. Jednak przede wszystkim takie miejsca umożliwiają poznanie praktycznych wskazówek, które dopasowane są do różnego poziomu zaawansowania. Dołączając do takich grup, warto pamiętać o zachowaniu pewnego dystansu, ponieważ porównywanie się do innych może nie działać na nas mobilizująco. Natomiast czynne uczestnictwo w dyskusjach, dzielenie się poradami lub materiałami do nauki prawdopodobnie okaże się dla nas korzystne – przykład takiej grupy znajdziemy na stronie https://www.facebook.com/SzybkaNaukaPro/?locale=pl_PL.