Artykuł zaktualizowany 31 sierpnia 2019
Paliwa ekologicznie to produkty, które nie zanieczyszczają środowiska naturalnego, a ich zasoby odnawiają się w dość krótkim czasie. Produkty ich spalania podlegają pełnemu ekologicznego systemowi recyclingu, zasilając produkcję kolejnych roślin na biopaliwa.
Zalety stosowania biopaliwa
Duże kotłownie przestawiają się na bardziej ekologiczne paliwa typu pelet czy biomasa, wypierając tym samym węgiel jako surowiec do kotła oraz pochodne węgla. Biomasa jako alternatywne paliwo do kotłów z podajnikiem staje się coraz bardziej popularnym materiałem do ogrzewania naszych domów. Zaletą surowców biomasowych jest ich czyste ekologicznie spalanie (nie wytwarzają toksycznych substancji). Ponadto nie sprawiają problemu w usuwaniu po nich produktów spalania, ponieważ tego typu materiały wytwarzają mało popiołu, który może być z powodzeniem wykorzystany jako nawóz do roślin. Poza tym są łatwo dostępne i przede wszystkim tanie.
Nowoczesne konstrukcje pieców na paliwa stałe są obecnie dostosowane do spalania paliw węglowych, jak i pochodzenia roślinnego. Zazwyczaj opcjonalnie mamy do wyboru w takich urządzeniach możliwość spalania ekogroszku, węgla, surowców drewnopochodnych (zrzynki, wióry, drewno) oraz owsa.
Jakiego typu źródło ciepła można zastosować do spalania biopaliw?
Owies obecnie uważany jest za surowiec doskonale nadający się do kotłów z podajnikiem, wyposażonych w palniki rynnowe, standardowo montowane w nowoczesnych automatycznych piecach znanych producentów urządzeń grzewczych w naszym kraju. Zboże to nie wymaga dobrej gleby do wzrostu, co daje mu przewagę nad innymi roślinami energetycznymi. Jego własności opałowe są zbliżone do peletu. Ponadto w Polsce mamy duży potencjał areału do obsiania owsa oraz pełną infrastrukturę produkcyjną i magazynową zbóż.
Stały wzrost cen takich paliw jak olej opałowy, gaz, czy nawet węgiel powodują, że surowce pochodzenia roślinnego stają się bardziej ekonomiczne pod względem ponoszonych kosztów za ogrzewanie. Nie mówiąc już o aspekcie typowo ekologicznym, za który nam przyjdzie dodatkowo zapłacić, jeżeli nie zmienimy systemu ogrzewania w naszym domu. Istotnym aspektem biopaliw jest dostępność na rynku, pewność stałych dostaw oraz stabilna cena. Obecnie w Polsce zaznacza się wzrost produkcji peletu i innych paliw pochodzenia roślinnego. Surowce drewnopochodne (pelet, wióry, zrzynki, drewno itp.) wykorzystuje się do spalania w kotłowniach, ogrzewających osiedla domków jednorodzinnych lub bloków.
Biopaliwa pochodzenia drzewnego mają jednak ograniczone możliwości pozyskiwania w stosunku do surowców roślinnych typu zboża czy słoma. Wynika to z niskiego zalesienia obszaru Polski, a także dużego popytu na odpady drzewne nie tylko w branży energetycznej, ale też budowlanej czy w przemyśle meblarskim. Można się spodziewać, że drewno, jak i same odpady drewniane wzrosną na wartości, a tym samym ich ceny na rynku.
W krajach rozwiniętych UE jako paliwa energetyczne do kotłów z podajnikami stosowane są pestki oraz kukurydza. Obecnie te surowce powszechnie używa się do opalania domów i mieszkań u naszych zachodnich sąsiadów.