jak chronić lakier samochodu

Jak skutecznie zabezpieczyć lakier samochodu?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Wiadomym jest, że lakier prezentuje się wtedy dobrze, gdy odpowiednio o niego zadbamy. Utrzymanie lakieru w dobrej kondycji, to świetny efekt estetyczny. Co zrobić, by w naszym aucie wyglądał nienagannie?


Znakomity wygląd lakieru na samochodzie

Dla każdego kierowcy ważne jest to, jak prezentuje się jego samochód. Dbamy nie tylko o jego prawidłowe funkcjonowanie, ale również o wygląd wewnętrzny i zewnętrzny. Oczywistym jest, że im dokładniej umyty samochód, tym lepiej się przedstawia. Na ostateczny wygląd naszego pojazdu składa się wiele czynników. W końcu pielęgnacja to nie tylko mycie, ale również czyszczenie czy polerowanie. Ale czy częste mycie nie zniszczy powłoki lakieru? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Przygotowanie auta do zimy


Kiedy i jak myć karoserię?

Nigdy nie można mieć gwarancji, że dowolny sposób mycia nie zniszczy karoserii. Co prawda, lakiery są teraz dużo bardziej solidne niż kiedyś, ale to nie zapewni nam stuprocentowej ochrony. Ryzykowne jest chociażby mycie samochodu w myjni bezdotykowej, gdzie woda uderza o karoserię pod bardzo dużym ciśnieniem. Nieumiejętne posługiwanie się urządzeniem, prowadzi do zarysowań, które stają się widoczne dopiero po kilku myciach. Myjnia bezdotykowa faktycznie oszczędza nasz czas, ale starajmy się z niej korzystać tylko w razie konieczności, w przeciwnym wypadku, nasz samochód szybko odczuje tego skutki.

Co w takim razie wybrać, by nie zniszczyć lakieru? Odpowiedź jest prosta – mycie ręczne. Wystarczy odrobina wolnego terenu i dopływ ciepłej wody, by bezpiecznie umyć nasz pojazd. Używamy w tym celu jedynie miękkich przedmiotów – szczotki lub ściereczki oraz kosmetyków od sprawdzonych producentów. Tylko mycie zgodnie z zaleceniami uchroni nas przed niekorzystnym działaniem na powłokę lakieru. Samochód myjemy wykonując koliste ruchy począwszy od przedniej szyby.


Woskowanie lakieru

Gdy z naszego auta usuniemy już wszystkie zabrudzenia, warto pomyśleć o woskowaniu. Jest to działanie czasochłonne, jednak przynosi najlepsze rezultaty i wzmacnia bezpieczeństwo oraz ochronę lakieru. Przed rozpoczęciem woskowania, należy dokładnie przeczytać zalecenia producenta znajdujące się na opakowaniu.

Nie oszczędzaj na preparatach, to po pierwsze nie przyniesie pożądanych rezultatów, a po drugie może wyrządzić sporo szkód. Najlepiej wybrać te, które są dodatkowo wzbogacone o polimery wnikające w powłokę lakieru. Nie pomijaj żadnego elementu. Najczęściej polerujemy ruchami okrężnymi za pomocą ściereczki z mikrofibry, która nie zostawia śladów oraz smug. Zobaczysz, że dzięki temu kolor Twojego samochodu będzie dużo bardziej wyrazisty.


Kiedy odświeżyć lakier?

Należy przede wszystkim kierować się częstotliwością zalecaną przez producenta preparatu. Nie zaleca się odświeżania lakieru częściej niż dwa razy w miesiącu. Nasza karoseria najbardziej potrzebuje regeneracji po okresie zimowym, a także należy przygotować ją na lato. Jeżeli dostrzeżesz jakieś poważne uszkodzenia – nie działaj sam, lepiej udać się do specjalisty, by uniknąć korozji.

Należy pamiętać, że to, jak właściciel dbał o auto, świadczy o nim samym. Dokładne mycie może przynieść piorunujące efekty, a także przyciągnąć kupców, gdy zależy nam na sprzedaży samochodu. Nic nie może się jednak równać z przyjemnością, którą czerpiemy z jazdy zadbanym i czystym pojazdem.


 

Dodaj komentarz