funkcjonalne oświetlenie wnętrza

Sterowanie oświetleniem w domu – jak to wygląda w praktyce?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Większość codziennych aktywności człowieka zależy dziś od energii elektrycznej. Działają na nią wszystkie sprzęty AGD i RTV, mamy ją w samochodach, a i o oświetleniu nie można zapomnieć. Można więc powiedzieć, że uzależniliśmy się od niej, a na skutek popularności dodawanego oprogramowania możemy również sterować wszystkim zdalnie przy pomocy telefonu lub panelu dotykowego na urządzeniu.

Choć nie dziwi nas to w przypadku pralki, to już niewielu z nas korzysta w ten sposób ze swojego domowego oświetlenia – choć może i nic nie stoi na przeszkodzie. Wychodząc do pracy i nie mogąc sobie przypomnieć, czy na pewno zgasiliśmy światło wcale nie musimy sprawdzać tego osobiści, gdyż smartfon powie nam jak ma się sytuacja, a gdyby okazało się, że trzeba wyłączyć oświetlenie, również pozwoli zrobić nam to na odległość. Zastosowań inteligentnego oświetlenia jest jednak więcej – oto kilka przykładów.


Sterowanie oświetleniem w domu – sposób na złodzieja

Zacznijmy może od tego, że sterowanie oświetleniem  w domu można podzielić na dwie kategorie:

  • poprzez wcześniejsze zaprogramowanie cyklu włączania, wyłączania, czasu i lokalizacji oświetlenia,
  • poprzez kontrolę w czasie rzeczywistym parametrów, którą umożliwia nam posiadane, inteligentne oświetlenie.

Złodziej nie włamie się do domu, gdzie widzi światło z obawy przed natknięciem się na właścicieli. Poczeka on raczej, aż domownicy wyjadą i wówczas sforsuje zamki, przez nikogo nie zauważony.

Co jednak, jeśli nikogo nie będzie, a i tak lampki i inne źródła światła będą się zapalać symulując czyjąś obecność? Nasza nieruchomość na pewno będzie bezpieczniejsza i uda nam się spędzić w pełni spokojne i satysfakcjonujące wakacje, czy też weekendowy wyjazd w odwiedziny do kogoś z rodziny. To doskonałe wyjście dla osób, które nie mają innej opcji i nie mogą np. powierzyć pieczy nad swoim mieszkaniem komuś ze znajomych.

Praca programu może być w takim wypadku losowa lub też według harmonogramu – oczywiście z uwzględnieniem pory snu, by wszystko wyglądało maksymalnie naturalnie.


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Konsekwencje zakupu kradzionego auta w Polsce


Stworzenie klimatu

Najprostsza z opcji, nad którą prawdopodobnie nie myślimy jako o możliwości sterowania zdalnego, gdyż wydaje nam się to naturalne, to montaż taśm LED w swoim domu. Ten potrafiący zmieniać kolor światła wynalazek może być zarówno funkcjonalnym jak i estetycznym dodatkiem w niemal każdym pomieszczeniu.

Wszystko da się tu zmienić za naciśnięciem guzika, tworząc jednocześnie bardzo klimatyczną opcję aranżacji wnętrza, a poza tym daje nam to okazję do:

  • bezprzewodowej kontroli nas działaniem taśmy LED,
  • dowolnej zmiany koloru oraz programu świecenia,
  • połączenia diod LED z czasowym zasilaniem wyłączającym je w odpowiednim momencie,
  • oświetlenia wewnętrznych i zewnętrznych elementów.

Wykrywacz ruchu

Połączenie oświetlenia z detektorem ruchu lub obecności może również przynieść domownikom satysfakcjonujące efekty, zwłaszcza, że opcja ta sprawdzi się zarówno w środku domu jak i na zewnątrz. Wszystko to może kontrolować oczywiście odpowiedni program, który wykrywając zadany rodzaj aktywności uruchomi światło na jakiś czas lub na tak długo, aż detektor nie przestanie odbierać sygnału obecności. W ten sposób można rozświetlić podjazd, wjazd do garażu, wejście do budynku, czy nawet klatkę schodową.

Jeśli zaś chodzi o wnętrze mieszkania to nic nie stoi na przeszkodzie, by tym oto sposobem zapewnić sobie odrobinę światła i bezpieczeństwa podczas nocnej wizyty w toalecie.


Dodaj komentarz