Choroby genetyczne i immunologiczne wątroby

choroby genetyczne wątroby

Wątroba pełni w organizmie ludzkim funkcję neutralizującą toksyny i filtrującą, metaboliczną oraz magazynującą. Bierze ona udział w większości procesów fizjologicznych zachodzących w ciele.


Niestety, problemy z wątrobą są diagnozowane zazwyczaj dość późno, ze względu na niespecyficzne objawy towarzyszące początkom wielu jej chorób.


Choroby wątroby – objawy

 • Ból wątroby – nie jest możliwy, ponieważ wątroba nie posiada unerwienia (dlatego nie boli), jednak w przebiegu wielu schorzeń, ulega ona powiększeniu, uciskając tym samym okoliczne struktury – wtedy pojawia się ból, określany (błędnie), jako ból wątroby, na przykład w sytuacji stłuszczenia wątroby – objawy bólowe są związane po prostu z powiększeniem się tego narządu.
 • Swędzenie skóry – wątroba sygnalizuje w ten sposób wiele schorzeń, świąd wskazuje między innymi na: cholestazę (zastój żółci), wirusowe zapalenie wątroby, pierwotną marskość żółciową wątroby…
 • Zmiany na skórze – chora wątroba daje o sobie znać również w postaci tak zwanych plam wątrobowych, kępek żółtych (pierwotna marskość wątroby), pajączków naczyniowych czy rumienia. Objawy chorej wątroby na twarzy występują pod postacią ciemnych przebarwień, w miejscach narażonych na nasłonecznienie (hemochromatoza), pojawiają się nawet na spojówce oka czy śluzówce policzka.
 • Ciemny stolec – choroby wątroby objawiają się w postaci odbarwionych, jasnych stolców lub –wręcz przeciwnie – ciemnych i smolistych, które są objawem niewydolności i marskości wątroby.

O objawach chorej wątroby przeczytasz również na https://wylecz.to/pl/choroby/uklad-pokarmowy/jakie-objawy-wskazuja-ze-watroba-jest-chora-jak-rozpoznac-problemy-z-watroba.html

Przyczyną zaburzeń pracy wątroby może być zatrucie, zakażenie wirusowe lub bakteryjne, pasożyty, a także schorzenia genetyczne lub te o podłożu autoimmunologicznym.


Autoimmunologiczne zapalenie wątroby (AZW, AIH)

Jest to przewlekły stan zapalny (prawdopodobnie o podłożu genetycznym), prowadzący do nieodwracalnych zniszczeń miąższu wątroby. Choroba rozwija się zazwyczaj przez wiele lat w ukryciu. Często przebiega rzutami – z okresami zaostrzeń i remisji objawów.

Objawy AZW

 • Zmęczenie.
 • Bóle o różnym natężeniu, odczuwane z prawej strony ciała.
 • Wzdęcia, nudności.
 • Świąd skóry.
 • Zaburzenia miesiączkowania, nasilenie trądziku, zmiany skórne.
 • Żółtaczka o różnym nasileniu.

Leczenie autoimmunologicznego zapalenia wątroby polega głównie na terapii kortykosteroidami. Rokowanie w przypadku tej choroby jest pomyślne w sytuacji wczesnego postawienia diagnozy. W przypadku późnego zdiagnozowania schorzenia i / lub braku leczenia rozwija się marskość wątroby. W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem przedłużającym życie chorego jest przeszczep wątroby.


Genetyczne zaburzenia pracy wątroby

 • Choroba Wilsona – to genetycznie uwarunkowane zaburzenie metabolizmu miedzi w organizmie. Niemal u połowy chorych poważnie zostaje upośledzona czynność wątroby, prowadząc stopniowo do jej zapalenia, a następnie do marskości.
 • Zespół Gilberta – genetyczne zaburzenie metabolizmu bilirubiny w wątrobie. Schorzenie jest niemal bezobjawowe (poza okresową żółtaczką), dlatego diagnozowane najczęściej przypadkowo. Nie ma potrzeby jego leczenia, nie wpływa ono na długość życia.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*